Od 1 stycznia ruszają zapisy do

XXXIII Pszczewskiej Dwudziestki

 http://www.pulsarsport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=675

 

Regulamin

 


 

 


 

 

Zapraszamy serdecznie na film

"Kochajmy się od święta"

 

Seanse:

02.01 (sobota) godz. 15.00 i 18.00, 03.01 (niedziela) godz. 15.00 i 18.00

USA / komedia / 16 lat / napisy / 1 godz. 45 min.

"Kochajmy się od święta" to historia czterech pokoleń rodziny Cooperów. Spotykają się co roku przy świątecznym stole. Tym razem ten magiczny wieczór nie będzie taki, jak poprzednie. Na jaw wyjdą skrzętnie skrywane rodzinne sekrety, co odrobinę zepsuje wigilijną atmosferę miłości i zrozumienia. Senior rodu spędza święta w towarzystwie młodej kelnerki, jego córka ze swoim mężem udają perfekcyjne małżeństwo, ich córka zaprasza na kolację narzeczonego, którego poznała chwilę wcześniej, a wnuczka Cooperów klnie jak szewc. W ten jakże magiczny wieczór eksplodują wszystkie bombki.

 


 

 

Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia

spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze

oraz samych szczęśliwych dni

w nadchodzącym nowym roku.

 

Życzą

 Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

Wanda Żaguń

z pracownikami

 


 

Jarmark Bożonarodzeniowy

 

    19 grudnia na Placu Magdaleńskim w Pszczewie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Chodź początek imprezy był przewidziany na godz. 15.00, to od godz. 13.00 na placu zaczęli pojawiać się rękodzielnicy. Od rana można było zakupić również choinkę i karpia.

    Do uroczystego otwarcia Jarmarku Leon Wajman poprosił Wójta Gminy Waldemara Górczyńskiego oraz Ks. proboszcza Stanisława Klicha, którzy złożyli świąteczne i noworoczne życzenia, a potem wspólnie z dziećmi ubrali choinkę. Przybyli na Plac Magdaleński mieszkańcy mogli posłuchać kolęd w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Pszczewie oraz Studia Piosenki GOK. Nie zabrakło także Gwiazdora, który rozdawał dzieciom prezenty.

    Mieszkańcy mogli skosztować wigilijnych potraw przygotowanych m.in. przez Przedszkole Samorządowe im. Pszczółki Mai oraz Klub Współczesnej Pani i Radę Sołecką. W menu pojawiły się drożdżowe paszteciki z pieczarkami, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czy zupa pieczarkowa.

    Jarmark był idealną okazją do zakupu niepowtarzalnych, ręcznie robionych ozdób czy świątecznych prezentów. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i towarzyszyła jej niezwykła atmosfera.

 

 

GOK

 GALERIA


Już teraz serdecznie zapraszamy

do skorzystania z oferty repertuaru kina "Przystań" na styczeń

 

 

 

 

 

Zapraszamy serdecznie

na Jarmark Bożonarodzeniowy!


 

 

XIV Turniej szachowy

    W dniach 5-6 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się kolejna edycja Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Pszczew. Do turnieju w kategorii do lat 16 przystąpiło pięciu zawodników, z czego trzech to mieszkańcy naszej gminy. W kategorii dorosłych wzięło udział dwunastu zawodników. Podczas rozgrywek panowała wesoła i przyjazna atmosfera, jednakże wśród zawodników nie brakowało również pełnego skupienia.

    W kategorii do lat 16 I miejsce zajął Jakub Jorkstas, II – Jan Bejmowicz, III – Emanuel Bartoszek, IV – Kacper Katarzyński oraz V miejsce Magdalena Gomuła.

    W kategorii dorosłych Puchar Wójta wywalczył Paweł Gąbka, II miejsce Jerzy Tatarynowicz, III – Adam Rabczewski, IV – Zdzisław Rygielski, V – Kornel Wolny. Mieszkańcy naszej gminy uplasowali się na VII i VIII miejscu.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

GOK

 GALERIA

 


 

Spotkanie z pieśnią patriotyczną

10 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Pszczewie zaprezentowali program artystyczny pn. „Spotkanie z pieśnią patriotyczną” przygotowany pod kierunkiem Sylwestra Ryczka i Roberta Judka. Z tej okazji na salę widowiskową przybyli zaproszeni goście m.in. Wójt Waldemar Górczyński, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Gajewski, Proboszcz Stanisław Klich oraz mieszkańcy i uczniowie z pszczewskiego gimnazjum. Święto Niepodległości zostało godnie uczczone, a na koniec uroczystości odśpiewano wspólnie „Rotę”.

Galeria

GOK


 

Bilety na kabaret!

14 listopada o godz. 17.00 na sali widowiskowej w Pszczewie wystąpi znakomity Babski Kabaret „Old Spice Girls”.

Zapraszamy osoby chętne do nabycia biletów w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

 Liczba miejsc ograniczona!

  

Cena biletu 35 zł

  

Możliwość nabycia 

biletów przed występem

 

 

 

 

 

  


Wizyta znanej żydowskiej pisarki

  

W poniedziałek 19 października z zapowiedzianą wizytą przyjechała do Pszczewa Inge Deutschkron z grupą współpracowników. Znana w całych Niemczech żydowska pisarka i dziennikarka. Jej powieść „Nosiłam żółta gwiazdę” doczekała się adaptacji w postaci sztuki teatralnej – pt. ”Od dziś nazywam się Sara” i z powodzeniem grana jest na scenach teatrów niemieckich. Mając 93 lata przyjechała do Pszczewa, żeby poznać miejsce, gdzie urodził się jej ojciec, słynny socjolog Martin Deutschkron. Dzięki uprzejmości Łukasza Robak zwiedziała cały Pszczew bryczką. Pisarce podczas pobytu towarzyszyła Wanda Stróżczyńska, która opowiadała o historii Pszczewa i losach pszczewskich Żydów. W programie wizyty było także odwiedzenie Muzeum „Dom Szewca”. Inge Deutschkron dłużej zatrzymała się przy ekspozycji upamiętniającej kulturę żydowską na terenie Pszczewa. Odwiedziny miały charakter sentymentalnej podróży.

GOK

 

 

 


 

ZAPRASZAMY!!

 

 

 


 Piłkarskie rozgrywki

    26 września 2015 roku na pszczewskim boisku Orlik odbył się XVII Turniej Młodzieżowych Drużyn Piłkarskich o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Pszczew Zbigniewa Gajewskiego. Jest to duże wydarzenie sportowe dla naszej młodzieży. Zawsze turniejowi towarzyszą ogromne emocje, rywalizacja sportowa, gra fair play, łzy radości i rozczarowania. Ale warto tam być i to przeżyć. W tym roku w turnieju wzięło udział 10 drużyn. 3 drużyny z grupy starszej i 7 drużyn z grupy młodszej. Najlepszą drużyną z grupy starszej i zarazem zwycięzcami turnieju została drużyna FC Pszczew. „Korbol” Team z Pszczewa zajął drugie miejsce a trzecie „Demony” Nowe Gorzycko. W grupie młodszej najlepsza było drużyna z Policka! Drugie miejsce zajęły „Demony” Nowe Gorzycko a trzecie „Iskra” Stoki. Drużyny: Zielomyśl, WKS Silna, GKP Pszczew I i GKP Pszczew II walczyły bardzo zawzięcie o miejsce w Turnieju. Jednak zwycięzcy byli nie do pokonania. Organizatorzy Turnieju i sędziowie Radek Woszczyło i Marcin Pawłowski postanowili przyznać trzy nagrody indywidualne. Nagrodę fair play przyznano opiekunowi „Demonów” Ryszardowi Wołyńskiemu. Nagrodę specjalną przyznano Wiktorii Talarek z drużyny z Zielomyśla za odwagę i wzorową postawę w bramce. Bardzo ładnie zachowała się „Iskra”, która na prośbę organizatorów zadbała o porządek na obiekcie za co została wyróżniona.

    Przewodniczący Rady Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury ufundowali nagrody dla uczestników turnieju, były także puchary dla drużyn. Po emocjonujących rozgrywkach wszyscy mogli udać się na smaczny obiad do szkolnej stołówki. Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom życzymy jeszcze wielu fantastycznych chwil w sportowym charakterze!

 

GALERIA


 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!

 

  

Zajęcia zespołu TRANS


 Zapraszamy serdecznie na zajęcia taneczne,

które odbywać się będą:

we wtorki - sala widowiskowa przy ul. Zamkowej 14

w czwartki - aula w Gimnazjum

 

Instruktor zespołu - Katarzyna Piechowiak

nr telefonu: 796 941 666

 

Grupa młodsza 16:30 - 17:30

Grupa starsza 17:30 - 18:30

 

ZAPRASZAMY!!

 

 


 Tuniej Wsi i Dożynki w Szarczu

 

 Tegoroczny XIV już Turniej Wsi Sołeckich oraz Dzień Ziemniaka odbył się w Szarczu. Impreza rozpoczęła się otwarciem świetlicy i Dnia Ziemniaka, po czym sołectwa przystąpiły do rozgrywek w Turnieju Wsi. Uczestnicy musieli stawić czoła takim konkurencjom jak: przejazd taczką po wytyczonej trasie slalomem, rzut piłką do opony, wykopywanie ziemniaków na czas czy przenoszenie worków z ziemniakami na czas. Ponadto po- jawiła się rozgrywka przygotowana specjalnie dla sołtysów - zbijanie kręgli za pomocą ziemniaka. Jak się okazało, nie tak łatwo było zbić je wszystkie za pierwszym razem. Udało się to jedynie sołtysowi Policka - Konradowi Kionie. Z racji iż w tym dniu miała miejsce pierwsza edycja Dnia Ziemniaka, sołectwa miały za zadanie przygotować potrawę z wspomnianego już warzywa. Na stołach pojawiły się m.in. różne warianty sałatek ziemniaczanych, zapiekanka z mięsem mielonym czy ziemniaki z garnka z pola Kowalskich. Po zaciętej rywalizacji III miejsce zajął Zielomyśl, II miejsce Szarcz, natomiast I miejsce i puchar Nowe Gorzycko. To właśnie tam spotkamy się w przyszłym roku na Turnieju Wsi Sołeckich i Dożynkach Gminnych. Po wręczeniu nagród na scenie pojawił się zespół „Impuls”. Tradycyjnie Turniej Wsi zakończył się zabawą taneczną do białego rana z zespołem „Paradise”. Drugiego dnia, również w Szarczu, odbyły się Dożynki Gminne. O godz. 14.00 w kościele parafialnym w Pszczewie odbyła się msza św. dożynkowa, podczas której wszyscy rolnicy podziękowali Bogu za zebrane plony. Po przyjeździe delegacji sołectw bryczkami do Szarcza, odbyła się część oficjalna. Wójt Gminy Waldemar Górczyński dokonał symbolicznego podzielenia chleba między przedstawicielami władzy, delegacji z wieńcami, a następnie z uczestnikami święta. Tegorocznymi starotami dożynek byli: Maria Spiralska oraz Łukasz Kowalski. Po części oficjalnej rozpoczął się blok artystyczny. Jako pierwsi za- tańczyli przedszkolacy, a następnie Mali Pszczewiacy. Zaraz po nich na scenie pojawił się Joachim Ryczek, który swoim głosem zauroczył wszystkich przybyłych. Na zakończenie przed wszystkimi przybyłymi wystąpił zespół taneczny „Wisienki” z Sierakowa. Mieszkańcy Szarcza z organizacją imprezy poradzili sobie znakomicie, pięknie przystrojone posesje sprawiały, że Szarcz wyglądał wspaniale. Nad całością wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury czuwała sołtys Natalia Ripa i radny Seweryn Kowalski, którzy włożyli wiele serca w organizację imprezy. Wysiłek się opłacił. Gratulujemy!          

                                                  GOK

 


 

Plener rzeźbiarski

    W dniach 6-8 sierpnia na Placu Magdaleńskim odbył się Plener Rzeźbiarski. Tegoroczna edycja odbyła się z inicjatywy rzeźbiarzy, na czele których stanął Tadeusz Bardelas i Jerzy Kopeć. Oprócz nich obecni na plenerze byli Henryk Grudzień i Grzegorz Hadzicki. Jak co roku plener był doskonałą okazją do podejrzenia kunsztu rzeźbiarskiego zarówno przez turystów, jak i mieszkańców.

    Pomimo żaru lejącego się z nieba spore grono osób odwiedziło Plac Magdaleński. Zainteresowani mogli porozmawiać z lokalnymi rzeźbiarzami, a miłośnicy rękodzieła zakupić rzeźby.

Panowie byli bardzo zadowoleni z pobytu w Pszczewie, jak zawsze atmosfera była wspaniała a pogoda lekko przedobrzyła. Zabrakło niestety pozostałych kolegów rzeźbiarzy. W Pszczewie jest coś klimatycznego co przyciąga ich do przyjazdu.

    Podczas tegorocznej edycji z rąk artystów powstały m.in. następujące rzeźby: orzeł, anioł, kura, koty, koziołek Matołek i ławka z Babą Jagą. Jedną pracę rzeźbiarze przekazali gospodarzom gminy.

 

GOK

GALERIA

 


 

Miło nam poinformować, że ukazała się książka Wandy Stróżczyńskieji Ewy Stróżczyńskiej - Wille

"Dawno temu w Pszczewie"

(drugie wydanie uzupełnione)

 

Książkę można kupić w Muzeum "Dom Szewca"  oraz Bibliotece 

 

 

 


Nowa publikacja GOK-u

W ramach zrealizowanego projektu „Partnerska integracja kulturalna Pszczew-Letschin” z Pro Europa Viadrina, GOK wydał nową publikację pt. „Turystyka kulturowa Pszczewa”. Została ona przetłumaczona na dwa języki angielski i niemiecki.

 

 

 

 


 

XXII Jarmark Magdaleński

       W trzeci lipcowy weekend w Pszczewie zawsze jest tłoczono i głośno, a to wszystko za sprawą odbywającego się już po raz XXII Jarmarku Magdaleńskiego. W tym roku pogoda dopisała, mimo godzinnego deszczu, dzięki któremu zrobiło się bardziej rześkie powietrze.

    Nie sposób ująć w kilku zdaniach ogromu tych weekendowych wydarzeń. W sobotę odbyły się zawody wędkarskie, turniej skata indywidualnego i zawody strong man, a na koniec tego dnia zaśpiewała Halina Frąckowiak. Później zaś cały rynek bawił się przy rytmach Los Talentos. W  niedzielę do Pszczewa przyjechali najznamienitsi rękodzielnicy i artyści z całego regionu, a wśród nich malarze z Euroregionu Pro Europa Viadrina, aby pokazać swoje dzieła. W czasie Jarmarku odbył się również konkurs na najładniejsze stoisko rękodzielnicze. Po obejrzeniu ekspozycji i prezentacji warsztatu Rada postanowiła nagrodzić Halinę Jerzyk, Małgorzatę Kenig, Ewę Lipnicką, Martę Kopczyńską, Anetę Offmain, Jarosława Pinterę, Lidię Świrkon, Anetę Grzelichowską, Aleksandrę Malinowską, i Katarzynę Koneczną. Wyróżnienie otrzymali Jerzy Kopeć, Agata Raubo i Ewelina Sochacka-Glapiak. Całość przeplatana była występami artystycznymi, a zwieńczeniem Jarmarku był koncert Sylwii Grzeszczak.  Mamy nadzieję, że minione wydarzenia dostarczyły wszystkim przybyłym niezapomnianych wrażeń. Jako organizatorzy chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy poproszeni o pomoc zawsze podejmują się wyznaczonych działań. Do organizacji tej imprezy potrzebnych jest wiele osób i cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na wzajemną pomoc i doskonałą współpracę. Dziękujemy!

GOK

Galeria zdjęć

 

 


 

 

 

Zapraszamy serdecznie

na XXII Jarmark Magdaleński

 

 

 

 


Zapraszamy do udziału w XIII sesji historycznej

 

„Ziemia Międzyrzecka w przeszłości”

połączonej z promocją dorocznego wydawnictwa naukowego

 

Piątek 19 czerwca 2015 roku,

początek godz. 10.00

 

Pszczew

Gminny Ośrodek Kultury

ul. Poznańska 27

 

 


Niepowtarzalny koncert

13 czerwca w sali widowiskowej odbył się niepowtarzalny koncert zespołów oraz solistki z Białorusi. Jako pierwsi na scenie pojawili się członkowie z zespołu akademickiego Majowy Kwiat. W ich repertuarze nie zabrakło polskich piosenek. Następnie w niezwykłą podróż, swoim głosem, zabrała wszystkich obecnych na sali Nadzieja Brońska – laureatka festiwalu piosenki w Zielonej Górze, która zaśpiewała m.in. piosenkę Anny German „Człowieczy los”. Również na gromkie brawa zasłużył zespół Vierbica, który zaprezentował się w strojach ludowych.

Na zakończenie pojawił się również polski akcent w postaci wspólnie zaśpiewanej piosenki „Wsiądź do pociągu”.

GOK

Galeria


Sezon w Muzeum rozpoczęty!

Muzeum “Dom Szewca” i Punkt Informacji Turystycznej czynne:

od 15 do 26 czerwca:

Poniedziałek – piątek 11.00-13.00

W lipcu oraz sierpniu:

Poniedziałek – piątek 10.00-16.00

Sobota 9.00-14.00

Niedziela 11.00 - 14.00

 


 

Plener malarski

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczął się w Pszczewie Plener Malarski w ramach projektu „Partnerska integracja kulturalna Pszczew-Letschin” współfinansowanego z Pro Europa Viadrina. Podczas spotkania organizacyjnego przedstawiony został program pobytu malarzy, a także był to dobry moment, aby wszyscy uczestnicy lepiej się poznali. Plener potrwa do 12 czerwca. 19 lipca w Muzeum „Dom Szewca” odbędzie się wystawa, na której to będzie można zobaczyć powstałe podczas pleneru obrazy.

 

 

GALERIA

GOK

 


 Spotkanie z pisarzem

2 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki Andrzeja Kirmiela pt. „Międzyrzecz i Ziemia Międzyrzecka. Szkice z przeszłości”. Na spotkanie z autorem przybyło grono osób zainteresowanych historią regionu. Zgromadzeni z zaciekawieniem wysłuchali wykładu autora o historii ziemi międzyrzeckiej, w którym nie zabrakło informacji historycznych o Pszczewie. Uczestnicy spotkania z przyjemnością kupili promowaną książkę z dedykacją autora.

 

GOK

 GALERIA

 


 

Dla dzieci...

30 maja sala Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie zapełniła się dziećmi. To z okazji ich święta GOK przygotował kilka niespodzianek. Jedną z nich była zabawa z wikliną. To za sprawą pana Krzysztofa z Nowego Tomyśla, który przywiózł wiklinowe witki, specjalnie już namoczone. Pokazywał jak można zapleść sobie z takich witek koszyczek. Zajęcia wikliniarskie cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci, ale także wśród mam, które mimo, że pilnowały swoje pociechy to także dzielnie im pomagały. Wszystkie chętne dzieci mogły zdobyć specjalny makijaż na buźce. A pomysłów było sporo : motylki, tęcze, zebry, króliki, żołnierze, kotki… Na zakończenie dzieci poszły do kina gdzie obejrzały bajkę pt. „Dom”. Cieszymy się, że nasi najmłodsi pszczewiacy chętnie do nas przychodzą. Dla nas są to także radosne,  pełne ciepła i sympatii chwile. Za wsparcie naszych pomysłów dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Akoholowych.

GOK

 

GALERIA

 

 

 

Zapytanie ofertowe - obsługa gastronomiczna Jarmarku Magdaleńskiego 2015 r.

 

w zakładce oferty, przetargi

 


 

Zapraszamy

 

rękodzielników, malarzy, rzeźbiarzy, twórców ludowych

19 lipca 2015 r. na

XXII Jarmark Magdaleński Folk Art Pszczew 2015

zgłoszenie w załączeniu

 

 


Pszczewska Dwudziestka podsumowanie! 

    Za nami XXXII edycja Pszczewskiej Dwudziestki, która odbyła się 10 maja. Pomimo niesprzyjającej aury (chłód i deszcz) na starcie stanęło aż 274 biegaczy, natomiast do mety dobiegło 262. W tegorocznym półmaratonie wzięło udział również dwóch uczestników z Kenii.  

    W kategorii OPEN mężczyzn I miejsce zajął GILBERT KIPKOSGEI z Kenii, II miejsce FRANCIS LAGAT z Kenii, III miejsce EVGENII DERBENJOW z Ukrainy, IV miejsce VIKTOR NAGIRNJAK z Ukrainy, V miejsce OLEKSANDR LABZIUK z Ukrainy oraz VI miejsce ŁUKASZ HRYCIUK z Polski.

    W kategorii OPEN kobiet I miejsce zajęła AGNIESZKA GRAD-RYBIŃSKA, II miejsce BARBARA POCHRANOWICZ oraz III miejsce AGNIESZKA WITCZAK FLAJSZER.

    W kategorii Handbike I miejsce zajął ARTUR GRACZYK, II miejsce PIOTR MAŁEK, III miejsce MAREK WIŚNIEWSKI. W kategorii wózki inwalidzkie I miejsce zajął RYSZARD CZERNICKI, natomiast w kategorii osób niepełnosprawnych bez kończyn górnych I miejsce zajął JAN IGNASIAK.

    Jak co roku po starcie biegu głównego, w pierwszej kolejności do rywalizacji stanęły przedszkolaki na dystansie 50 i 100 m. Zaraz po nich do zmagań biegowych przystąpiły dzieci i młodzież szkolna - dziewczęta i chłopcy - w pięciu kategoriach wiekowych na dystansach: 400 i 800 m. W biegach przedszkolnych wzięło udział ok. 100 przedszkolaków, a w biegach szkolnych ok. 200 uczniów. Tegoroczny medal za uczestnictwo w półmaratonie był specjalnie projektowany przez firmę WIKOSS z Poznania. Irena Paszke i Karina Siemionkowska otrzymały nagrodę za projekt medalu. Konkurs został ogłoszony przez Organizatorów biegu.

    Po ceremonii wręczenia nagród na scenie pojawił się zespół taneczny TRANS – grupy z Międzyrzecza, Lipek Wielkich, Skwierzyny. Był to również pierwszy występ na pszczewskim rynku dwóch grup działających od września w Pszczewie. Przed publicznością zaprezentowała się grupa młodsza w układzie choreograficznym "Toy Story" oraz grupa starsza w układzie "All About That Bass". Występy nagrodzono gromkimi brawami. Po występach tanecznych, na scenie zaśpiewały dziewczyny ze Studia Piosenki GOK – Inga Romanów, Maja Nowak oraz Zuzanna Melcer.

    W tym dniu odbyło się również posadzenie limby górskiej, która upamiętnia 20-lecie współpracy ze Związkiem Podhalan Ogniska im. dra Andrzeja Chramca z Międzychodu. Drzewko zostało posadzone przy Placu Magdaleńskim. Na czele delegacji Związku Podhalan z Międzychodu stała Genowefa Rożynek.

GOK

GALERIA


 
 
ZAPRASZAMY!!
 
 
Gminny Ośrodek Kultury
zaprasza serdecznie do wzięcia udziału
w Plenerze Malarskim,
który odbędzie się w dniach 8-12 czerwca 2015.
 
Regulamin i karta zgłoszenia w załączniku
 
 
    

    
    I Rajd w Pszczewie
 
25 kwietnia odbył się I Rajd Nordic Walking w Pszczewie. Instruktora Magdalena Pietrowska przeprowadziła rozgrzewkę i zaprezentowała uczestniczkom jak należy prawidłowo chodzić z kijkami. Po odbytym 5 km marszu, rajd zakończył się na plaży nad jeziorem Szarcz. Po tym wysiłku wszyscy mogli odpocząć przy ognisku.  Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejne edycje tej imprezy!
GOK

 

ZAPRASZAMY

na XXXII edycję

Pszczewskiej Dwudziestki

 

    Już teraz chcemy podziękować Towarzystwu Inicjatyw Społecznych "Nowy Świat" za ufundowanie pucharów dla najmłodszego i najstarszego zawodnika półmaratonu. Zawsze możemy liczyć na wsparcie imprezy przez firmy: "Obst", GBS Międzyrzecz i Christophery Świechocin. DZIĘKUJEMY!

 

 


Witaj Maj, 3 Maj!

    3 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej w Pszczewie odbył się koncert z okazji święta konstytucji. Podczas koncertu pt. "Biało czerwona kartka z albumu" można było usłyszeć pieśni patriotyczne, piosenki m.in. Anny German, Marka Grechuty i Andrzeja Rosiewicza. Na scenie błyszczał talent woklany Ludmiły Małeckiej, a grą na pianinie zachwycał Artur Grudziński.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

INFORMACJA

Zmiany godzin otwarcia Biblioteki w Pszczewie!

Biblioteka będzie od teraz czynna w soboty

od 13.00 do 14.30

 

 

 


 

 


 Kiermasz

II Kiermasz Wielkanocny już za nami. Odbył się on w Niedzielę Palmową 29 marca 2015 r. tradycyjnie na Placu Magdaleńskim w Pszczewie. Było dużo kolorowych stoisk. Odwiedzający kiermasz mogli nabyć i nacieszyć wzrok przepięknymi ozdobami świątecznymi, kartkami świątecznymi, palmami, serwetkami, wyrobami z wikliny. Było w czym wybierać, nie zapomniano o niczym.  Niestety nie dopisała aura, było chłodno i deszczowo. Na tę niedogodność też była rada gorąca kawa, herbata, żurek i biała kiełbasa. Po mszy świętej Waldemar Górczyński – Wójt Gminy Pszczew wraz z księdzem proboszczem – Stanisławem Klichem, złożyli  mieszkańcom świąteczne życzenia i zaprosili do stołu wielkanocnego na tradycyjne „wielkanocne jajko”. Zgodnie z zapowiedzią został rozstrzygnięty konkurs na palmę wielkanocną. Do konkursu przystąpiły dzieci przedszkolne i szkolne oraz osoby niepełnosprawne.  Zacznijmy od dzieci. W kategorii indywidualnej I miejsce zdobyła Klaudia Przybysz, II miejsce – Oliwier Waloszek, III miejsce – Antoni Kopyść. W kategorii zespołowej I miejsce zajęli Mirella i Mikołaj Brzezińscy. II i III miejsca nie było. Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie na wielkanocną palmę w przyszłym roku.  Przechodzimy teraz do osób niepełnosprawnych. W kategorii zespołowej zwyciężyły dziewczęta z Domu Pomocy Społecznej w Szarczu. Drugie miejsce zajęli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Pszczewie. Kategoria indywidualna: I miejsce – Rafał Adam, II miejsce - Anna Springel, III miejsce – Leszek Dąbrowski i Paweł Piotrowski. Gratulujemy palmy były prześliczne.  Serdeczne podziękowania dla świetlic działających na terenie naszej gminy.

                                                                                                Zapraszamy za rok

OPS i ŚDS

GALERIA


 

 Spotkanie z Grzegorzem Russakiem

27 marca w sali kinowej w Pszczewie przy ul. Poznańskiej odbyło się spotkanie z dr Grzegorzem Russakiem - kucharzem, gawędziarzem i prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego. Podczas spotkania dr Grzegorz Russak wygłosił wykład nt. „Dziedzictwo Kulturowe” jako forma promocji społeczności lokalnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu terytorialnego, osoby zainteresowane wytwarzaniem produktu lokalnego w swoim gospodarstwie rolnym, prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, a także zainteresowani utworzeniem gospodarstw agroturystycznych. Wszyscy zgromadzeni z ciekawością słuchali Grzegorza Russaka, który zachęcał  po sięgania do tradycji kulinarnych. Po skończonym wykładzie, była możliwość kupienia książki z podpisem autora.

GOK

GALERIA 


Zapraszamy!

Dzieci i młodzież do udziału w biegach 10 maja 2015 r.!

 

 

REGULAMIN

 

 


Festiwal Piosenki

 

    Gminne eliminacje do Festiwalu Piosenku Dziecięcej i Młodzieżowej odbyły się 11 marca w Gok-u. Uczestniczki przygotował Paweł Marchewka - instruktor. Na szczeblu powiatowym reprezentować nas będą: w Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Przytocznej - Maja Nowak, a na Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Międzyrzeczu - Zuzanna Melcer, Inga Romanów i Magdalena Cyranik. Naszym dziewczynom życzymy powodzenia w dalszych etapach!

GOK

 


 

Zapraszamy serdecznie na

eliminacje gminne do

Lubuskiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

 

 


Lubuski Konkurs Recytatorski 

    4 marca w kinie „Przystań” odbyły się gminne eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w ramach przeglądu PRO ARTE 2015. Łącznie udział wzięło 36 uczniów z trzech kategorii wiekowych. Rada Artystyczna w składzie: Przewodnicząca Halina Banaszkiewicz, Członkowie Ewa Walkowska i Lidia Żyła oceniała młodych recytatorów.

 

    W kategorii klas I-III Szkoły Podstawowej do dalszego etapu zakwalifikowali się: Mikołaj Ciećwiera, Łukasz Dylewski oraz Julia Konieczna. Tytuł laureata w klasach IV-VI otrzymali: Olga Feld, Błażej Molik i Zuzanna Maszewska. W najstarszej kategorii klas gimnazjalnych do etapu powiatowego przeszły: Patrycja Zachwieja i Adrianna Krupa.

 

    Rada Artystyczna podkreśliła bardzo wysoki poziom artystyczny w kategorii klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz klas gimnazjalnych.

GOK

GALERIA


 

Czas kreacji i rekreacji – ferie 2015

 

    Tegoroczne ferie obfitowały w różne zajęcia manualne i nie tylko. Już pierwszego dnia odbył się spektakl teatralny „Skrzat Titelitury” z Krakowskiego Teatru Art-Re. Bajkowa opowieść o pięknej córce młynarza, która przez swojego ojca, niepoprawnego chwalipiętę, zostaje poddana ciężkiej próbie. Król każe jej uprząść ze słomy złoto. Z pomocą dziewczynie przychodzi skrzat Titelitury, który za przysługę oczekuje wysokiej ceny. Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy, może mieć złe konsekwencje. Przedstawienie o bardzo mądrym przesłaniu, bardzo się dzieciom podobało.

    W pierwszym tygodniu ferii ważnym wydarzeniem był wyjazd do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Wszyscy mieli możliwość wyplecenia z wikliny wozu oraz zrobienia własnoręcznie wazonu podczas zajęć z garncarstwa. Ponadto zostaliśmy oprowadzeni po całym centrum i poznaliśmy ginące zawody. Na koniec pobytu dzieci zjadły po kiełbasie i bułce ufundowanej przez Radę Sołecką Pszczew. W drugim tygodniu ferii Pszczew odwiedził Mistrz iluzji. Podczas swojego pokazu, zaprosił dzieci do asystowania. Wszyscy młodzi widzowie byli zachwyceni widowiskiem.

    W czasie ferii wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie. Mniejsze dzieci przychodziły na czytanie bajek w bibliotece i malowanie twarzy. Nieco starsze chętnie brały udział w zajęciach plastycznych, szachowych, turnieju warcabowym i zajęciach wokalnych. Wspólnie wybraliśmy się do zwiedzania nowej remizy OSP w Pszczewie. Lech Suszczyński i Seweryn Kowalski opowiedzieli dzieciom o złożonej pracy strażaka. Wszyscy mogli poznać ich prace od podszewki, poznać sprzęt, poprzymierzać kaski, wsiąść do auta. Bardzo dziękujemy Panom Leszkowi i Sewerynowi za oprowadzenie dzieci oraz pozostałym strażakom za pomoc przy demonstrowaniu osprzętu.

    Na zwieńczenie ferii zorganizowaliśmy Wielki test z wiedzy o Gminie Pszczew i nie tylko… Była to już druga edycja tej imprezy, którą mamy zamiar kontynuować. W tym roku rywalizowały 4 sołectwa: Silna, Zielomyśl, Policko i Pszczew. Nagrody ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pytania były urozmaicone. Pierwsze miejsce zajęło Policko. W celu wyłonienia drugiego i trzeciego miejsca musiała się odbyć dogrywka. Koniec końców drugie miejsce zajęła Silna, a trzecie Pszczew. Zielomyśl choć miał w swojej drużynie najmłodsze dzieci, dzielnie odpowiadał na wszystkie wylosowane pytania. Wszystkie drużyny biorące udział w teście dostały nagrody, w postaci gier do swoich świetlic. Podczas testu było dużo emocji i wrażeń. Zabawa zabawą, ale każda drużyna chciała jednak wygrać. Zachęcamy pozostałe sołectwa do wzięcia udziału w kolejnych edycjach! Dobra zabawa gwarantowana!

    Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci korzystające z oferty GOK na ferie miło spędziły ten czas. Zarówno u nas w Ośrodku Kultury, jak i w świetlicach na terenie gminy.


GOK

GALERIA


 

Tłusty czwartek w GOK

 

12 lutego w tłusty czwartek już po raz drugi spotkaliśmy na sali widowiskowej przy pysznym pączku. Pan Wójt miał okazję, by podziękować aktywnym członkom stowarzyszeń i mieszkańcom za ich udział w rozwoju gminy Pszczew i wszelką aktywność społeczną w 2014 r. W zeszłym roku uświetniały nam ten czas panie z zespołu Bel Canto, w tym zaś kapela koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka. Pełne energii, humoru i dobrej muzyki spotkanie było znakomitym uwieńczeniem karnawału. Serdeczne podziękowania kierujemy do Anny Minge z kwiaciarni „Hiacynt” za udostepnienie kwiatów do dekoracji sali, a Ryszardowi Kąkolewskiemu za znakomite  zdjęcia.

GOK

więcej zdjęć w Galerii 2015 r.

 

   


 

 

FERIE ZIMOWE 2015 !

 

 


 

Początek roku z rekordem

Nowy rok mamy nadzieję będzie rokiem bicia rekordów. Pierwszy padł już 11 stycznia. Wolontariusze z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pszczewie zebrali rekordową kwotę 8010,12 zł! Sztab działał przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Wolontariuszami WOŚP byli: Karolina Kaczkowska, Zuzanna Łazarska, Magdalena Nowak, Błażej Molik, Marek Kacprzak i jak co roku niezawodny Leon Wajman Jr. J Zimowa aura, nas nie rozpieszczała. Jednak mimo wiatru i chłodu wytrwaliśmy! Zbiórki do puszek odbywały się w Biedronce, Dino i w okolicach kościoła przy asyście Strażaków z OSP Pszczew. O godzinie 15.00 rozpoczął się finałowy koncert na sali przy ul. Zamkowej. Licytacje od lat prowadzi Leon Wajman. On robi to najlepiej i w nim duża zasługa zebrania tej kwoty! Podczas licytacji wszyscy dobrze się bawili. Panowała wspaniała atmosfera. Przybyło naprawdę dużo ludzi i to również dzięki nim udało się zebrać tą rekordową kwotę! Podczas finału, między licytacjami wystąpili: zespół Batteria, uczniowie z zespołu szkół z kabaretem i piosenką, dzieci z przedszkola, Joachim Ryczek z zespołem oraz Inga Romanów, Maja Nowak, Magdalena Cyranik i Zuzanna Melcer ze Studia Piosenki GOK.

GOK

 

Galeria zdjęć


jesteśmy również na facebooku :)

https://www.facebook.com/gokpszczew?ref=aymt_homepage_panel

... a tam szczegóły dotyczące przygotowań do finału WOŚP.

Zapraszamy!


 

 


 

 

Projektor cyfrowy!

 

    W kine „Przystań” od grudnia same nowości! W pierwszym tygodniu wyświetlamy film „Bogowie”. Opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który dokonuje pierwszego udanego przeszczepu serca. Kolejny film to wzruszająca opowieść ukazującya młodych ludzi podczas Powstania Warszewskiego czyli – „Miasto 44”. Przed świętami znakomita francuska komedia – „Za jakie grzechy, dobry Boże”. Konserwatywni rodzice, którzy dla swoich czterech córek chcą idealnych mężów - katolików. Niestety wybrankami ich serca są Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki. W ostatni weekend zafundujemy trochę fantastyki – film „Interstellar”. Matthew McConaughey wciela się w postać farmera, który wyrusza w międzygalaktyczną podróż, by odnaleźć nową planetę dla zagrożonej wyginięciem ludzkości.

    Gminny Ośrodek Kultury w Pszczewie zakupił projektor cyfrowy w ramach projektu „Wyposażenie kina „Przystań” w Pszczewie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 2013.

 repertuar

   

 

 

Święto rękodzielników

    W tym roku 19-20 lipca odbył się XXI Jarmark Magdaleński Folk Art. Już po raz dwudziesty pierwszy na pszczewskim rynku zebrali się rękodzielnicy i rzemieślnicy artystyczni. Miłośnicy niepowtarzalnej sztuki mogli znaleźć tu piękne naczynia ceramiczne, obrazy, ręcznie kute przedmioty, pachnące miodem świeczki, niezliczoną ilość haftów, robótek ręcznych, słomek i wiele innych ciekawych przedmiotów.

    W sobotę od rana na jeziorze Kochle 38 wędkarzy wzięło udział w zawodach wędkarskich. W kategorii kobiet najlepszą okazała się Krystyna Ceglarz, następnie Zofia Solska i Katarzyna Bartkowiak. W kategorii juniorów pierwsze miejsce zajął Maksymilian Sobczak. Natomiast z pośród  seniorów najlepszy okazał się Janusz Przybył, kolejno Jarosław Grelka i Ryszard Płaczkowski.

    Tego samego dnia odbył się również Turniej Skata Indywidualnego o Puchar Wójta Gminy Pszczew. O tytuł najlepszego walczyło 20 zawodników. Najlepszymi graczami okazali się Jacek Zieliński z Katowic, Zbigniew Kozacki z Katowic i Jan Piasecki z Poznania. Tytuł najlepszego pszczewiaka otrzymał Stanisław Antoniów, a tytuł najstarszego zawodnika przypadł Jerzemu Modzelewskiemu.

     Na pszczewskim rynku była okazja wysłuchać wielu występów artystycznych. Usłyszeliśmy utwory w wykonaniu miejscowych artystów oraz zaproszonych gości. W sobotę na scenie pojawił się kabaret Czesuaf z Poznania Natomiast uwieńczeniem całego jarmarku był występ zespołu Golec uOrkiestra. Usłyszeliśmy znane przeboje, które zachwycają nie tylko dorosłych słuchaczy. Żywiołowy występ całego zespołu i jego znakomity kontakt z publicznością urzekły wszystkich słuchaczy. Bracia Golce zapytani po występie o wrażenia z koncertu, nie szczędzili miłych słów. Chwalili aktywną publiczność i piękny klimat Pszczewa. 

    Najważniejsi tego dnia byli jednak wystawcy, którzy co roku chętnie, mamy nadzieję, przyjeżdżają do Pszczewa. Wszyscy oni wzięli udział w konkursie na najpiękniejsze stoisko. Na XXI Jarmarku Magdaleńskim Folk Art 2014 Rada Artystyczna w składzie: Anna Marciniak-Kochman, Anna Borowy i Krystian Grabowski, postanowiła nagrodzić 10 rękodzielników, a trzech wyróżnić. Nagrodzeni zostali: Anna Barzyk – ceramika, frywolitka, Katarzyna Dziechciarek - ceramika, biżuteria z kamieni półszlachetnych i sznurka, Edyta Dubojska – haft krzyżykowy – kartki, serwetki, dekoracje, Kamila Lossy – szycie lalek, torebek, maskotek, Jolanta Majdowska - rękodzieło artystyczne z wosku, Agnieszka Maszewska – kartki, biżuteria, elementy dekoracyjne, Irena Mikuła - wyroby ze słomy, Aneta Szambelańczyk – przytulanki, maskotki dla dzieci, Juliusz Wojciechowski – rzeźba w drewnie, Katarzyna Wołyńszczak-Bandyk – rękodzieło z filcu, szale, torebki, biżuteria.

Rada Artystyczna postanowiła także wyróżnić: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Szamotuł – rękodzieło, Wiesława Korejwo – pszczelarstwo oraz Agatę Nowakowską – mozaika szklana.

    Ważnym elementem towarzyszącym całej imprezie był pobyt gości z partnerskiej gminy Letschin. W ramach projektu „Partnerska Gmina Letschin z promocją na Jarmarku Magdaleńskim” goście zza Odry przyjechali do Pszczewa i promowali swoją gminę. Ich przyjazd był zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa. „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

GOK

galeria zdjęć